Série online přednášek: Vystání víry v mahájánu

Audio nahrávky již proběhlých přednášek: stáhnout nebo archive.org
Základní text, který byl určen pro podobné prednášky v Lotusu v roce 2014: stáhnout

Přihlášení
Organizátorem přednášek je Siddhártha centrum, podrobné informace najdete na jejich stránkách:
https://siddhartha.cz/program/vyvstani-viry-v-mahajanu/

Zoom
https://us02web.zoom.us/j/87083538523?pwd=a1U2etaSODpHcqdM5aGRMrPTcLy9eA.1
Meeting ID: 870 8353 8523
Passcode: 952360

Dána
Za přednášky není potřeba platit, ale pokud byste chtěli věnovat finanční dary Ctěnému Dhammadipovi, budeme velmi rádi. Finanční dary můžete poslat ctěnému Dhammadipovi na tento účet:
2113748014/2700
IBAN: CZ6627000000002113748014, SWIFT: BACXCZPP

Vyvstání víry v mahájánu (Mahájánašraddhótpádašástra)

V tomto kurzu bude ctihodný Tomáš Dhammadipa komentovat šástru Vyvstání víry v mahájánu a vysvětlovat praxi šamathy z pohledu buddhovské přirozenosti (tathágatagarbha), s odkazem na základní vědomí (álajavidžňána). Seznámíme se s meditací jako základem pro vhled do neduální podstaty mysli – mysli, která je čistá a vždy přítomná. Poznání této metody je důležité nejen v zenové tradici, ale také v tibetské vadžrajáně (dzogčhen / mahámudra).

V mahájánové tradici se doporučuje kombinovat praktikování meditace šamathy a vipassany. Šamatha je základem pro pochopení nedualistické povahy mysli. Ve škole Jógačáry jsou dva hlavní směry pronikání do nedualistické mysli – na základě přechodného základního vědomí (álajavidžňána), nebo na základě buddhovské přirozenosti, vědomí takovosti (tathágatagarbha). Obě tradice vycházejí z učení bódhisattvy Maitréji.

Probuzení víry v mahájánu je text připisovaný Ašvaghóšovi, indickému šravastivádskému básníkovi a filozofovi. V čínské tradici je tento text ve velké míře studován jako filozofický základ zenové tradice, spojitost má také s tradicí čisté země.

Vimalakírtiho sútra

Nakladatel: DharmaGaia 2024

https://dharmagaia.cz/kniha/vimalakirtiho-sutra/

V 1. století př. n. l. se začínají v severní Indii objevovat nové texty, které zásadním způsobem přepisují zavedenou buddhistickou tradici. Literárním skvostem mezi těmito tzv. mahájánovými spisy je Vimalakírtiho sútra (konec 1. stol. n. l.), jejíž ústředním tématem je dodnes převratná myšlenka neduality vnímání.

Zatímco v Indii se tento zdramatizovaný výklad nauky netěšil širší oblibě, jeho úspěch ve východní Asii byl dechberoucí. Důvodem této popularity, která ale nikdy nepřerostla v kult, může být fakt, že zatímco většina buddhistických spisů je přímočarým dialogem Buddhy s některým z jeho žáků, Vimalakírtiho sútra se vyznačuje zápletkou a propracovaným dějem, jehož hlavním protagonistou není putující asketa Šákjamuni, ale laický stoupenec mahájány ponořený do světa plného nedokonalostí. Jednou z těchto nedokonalostí je „nemoc“, kterou na sebe Vimalakírti v samém začátku sútry bere a od níž se následně odvíjí celá filozofická diskuze. Ta svou bohatou představivostí a propojením různých světů bortí zavedené představy svých aktérů o čase, prostoru a o tom, co lze, či nelze vyjádřit jazykem.

Překlady Vimalakírtiho sútry do západních jazyků až donedávna vycházely výhradně z čínských a tibetských interpretací sútry, naproti tomu český překlad je převodem nově objeveného (1999) sanskrtského rukopisu. Ke kořenovému textu je pak přidán výběr z komentářů slavného překladatele do čínštiny Kumáradžívy a jeho dvou spolupracovníků, který tvoří druhou část knihy. Samotný text je doplněn poznámkami, předmluvou a doslovem překladatele.

Ze sanskrtu a čínštiny přeložil Jan Vihan.

Nedualistická meditace

Téma: Nedualistická meditace
Místo: Sklenářka (sklenarka.cz)
Datum: 20.-27.10. 2023

Téma přednášek bylo metody šamaty a vipassany v mahájáně dle tradice Tiantai. Bhante přednášky rozšířil o obecné seznámení s nedualistickou meditací.

Audio nahrávky přednášek: stáhnout nebo archive.org

Buddhismus v číslech

Kniha od našeho přítele pana Jaroslava Holečka (buddhismus.webnode.cz).

Pomůcka ke studiu buddhismu, která se neomezuje na žádný jeho směr nebo školu. Takže tu jsou výčty z théravády, mahájány, vadžrajány i zenu.

Knihu lze zakoupit v elektronické podobě zde.

Další Jaroslavovo české překlady najdete na jeho stránkách.

Indická filosofie

Egon Bondy, Jiří Holba (ed.), Petr Kužel (ed.)
Nakladatel: DharmaGaia 2022

Kniha: https://dharmagaia.cz/kniha/indicka-filosofie/

Kniha představuje v češtině nejmodernější systematické zpracování dějin indické filosofie od jejich počátků až po období novověku. Přes svou nespornou erudovanost je psána přístupně a čtivým jazykem. Oproti původnímu vydání je doplněna současnou odbornou literaturou a bohatým poznámkovým aparátem, který vychází ze stavu současného indologického bádání. V této podobě vychází kniha poprvé. K vydání připravili, doprovodné studie napsali a poznámkami opatřili Petr Kužel a Jiří Holba.

„Všechny mimoevropské filosofie mají zajisté svoje vlastní specifikum, což je dáno odlišnými společenskými a historickými podmínkami. Avšak už při jen trochu bližším poznání objevíme v nich všech neobyčejně mnoho společného s evropskou filosofií. Je možno říci, že filosofie jakožto jedna z lidských forem poznání světa je jednotná a rozdíl je jen v rozdílném akcentování některých otázek. … Bohatství indické filosofie je veliké a filosofové tu v řadě případů došli k některým řešením evropským dříve než v Evropě. Většinou je však indická filosofie jiným světem. Kdybych se nebyl býval zabýval indickou filosofií od mládí, nebyl bych nikdy býval schopen a ani bych se nebyl odvážil o ní psát. … Ve skutečnosti nejsou v indické filosofii žádná ‚hluboká tajemství východu‘, ale jen jako kdekoli jinde těžká, namáhavá a prozaická práce. To je to, co jsem chtěl v předkládaném svazku Poznámek ukázat.“ – Egon Bondy