Online přednášky: Vystání víry v mahájánu

Srdečně Vás zveme na studium pojednání “Vyvstání víry v mahajánu” se ctěným Dhammadipou. Nyní je série přednášek pozastavena, budeme pokračovat 10. dubna. Přednášky budou probíhat online přes Zoom každý čtvrtek od 10. dubna, vždy 18.00 – 19.30.

Bhante plánuje delší sérii přednášek. Přihlášení k přednáškám a podrobné informace viz níže. Ti, co se přihlásili u pořadatele, budou dostávat informace a upozornění emailem.

Audio nahrávky již proběhlých přednášek: stáhnout nebo archive.org
Základní text, který byl určen pro podobné prednášky v Lotusu v roce 2014: stáhnout

Přihlášení
Organizátorem přednášek je Siddhártha centrum, podrobné informace najdete na jejich stránkách:
https://siddhartha.cz/program/vyvstani-viry-v-mahajanu/

Zoom
https://us02web.zoom.us/j/82007152736?pwd=kSnr0AaLtpV2MQUoWuASlpg0s2Dim3.1
Meeting ID: 820 0715 2736
Passcode: 249295

Dána
Za přednášky není potřeba platit, ale pokud byste chtěli věnovat finanční dary Ctěnému Dhammadipovi, budeme velmi rádi. Finanční dary můžete poslat ctěnému Dhammadipovi na tento účet:
2113748014/2700
IBAN: CZ6627000000002113748014, SWIFT: BACXCZPP

Vyvstání víry v mahájánu (Mahájánašraddhótpádašástra)

V tomto kurzu bude ctihodný Tomáš Dhammadipa komentovat šástru Vyvstání víry v mahájánu a vysvětlovat praxi šamathy z pohledu buddhovské přirozenosti (tathágatagarbha), s odkazem na základní vědomí (álajavidžňána). Seznámíme se s meditací jako základem pro vhled do neduální podstaty mysli – mysli, která je čistá a vždy přítomná. Poznání této metody je důležité nejen v zenové tradici, ale také v tibetské vadžrajáně (dzogčhen / mahámudra).

V mahájánové tradici se doporučuje kombinovat praktikování meditace šamathy a vipassany. Šamatha je základem pro pochopení nedualistické povahy mysli. Ve škole Jógačáry jsou dva hlavní směry pronikání do nedualistické mysli – na základě přechodného základního vědomí (álajavidžňána), nebo na základě buddhovské přirozenosti, vědomí takovosti (tathágatagarbha). Obě tradice vycházejí z učení bódhisattvy Maitréji.

Probuzení víry v mahájánu je text připisovaný Ašvaghóšovi, indickému šravastivádskému básníkovi a filozofovi. V čínské tradici je tento text ve velké míře studován jako filozofický základ zenové tradice, spojitost má také s tradicí čisté země.

Jhány a šamatha v tradičním a nedualistickém pochopení

Téma: Jhány a šamatha v tradičním a nedualistickém pochopení
Místo: Košice
Datum: 26.-29.12. 2024

Audio nahrávky přednášek: stáhnout nebo archive.org


ONLINE PŘEDNÁŠKA (KOŠICE)
Jhány a šamatha meditácia v tradičnom a nedualistickom pochopení
štvrtok 26.12.2024 18:00 – 20:00

NAVAZUJÍCÍ MEDITAČNÉ SEDENIE (KOŠICE)
piatok – nedeľa 27-29.12.2024, 9.00-12.00 a 14.00-17.00
Počet voľných miest je limitovaný, preto v prípade záujmu kontaktujte oraganizátora.

„Jhána znamená prohloubení mysli ve vybraný objekt.
Tato praxe dodává mysli potřebnou sílu a schopnost jednobodové koncentrace, bez které je správné
pochopení reality nemožné. V buddhistickém pochopení to znamená nestálost a neosobnost všech
jevů.“ Tomáš Dhammadipa

„Jhány sú systémom mentálneho vývoja a procesu transmutácie vedomia z nižších do vyšších
stavov prechádzajúc od sveta foriem do sveta bez foriem. Sú to míľniky na ceste meditačného
pokroku označujúce dôležité miesta na ceste k realizácii samatha meditácie.“ Miro Bakoš


Za přednášku máte možnost dát ctenému učiteľovi Tomášovi Dhammdipovi DAR. Vaše podpora mu napomáhaji žít a učit Dharmu po celém světe a v budovaní meditačniho centra Shantavana v Čechách a centra Jetavan v Sakarwadi v Indii.

Ctihodného Dhammadípu můžete podpořit darem zaslaným na účet:
UniCredit Bank: 2113748014/2700
IBAN: CZ6627000000002113748014 SWIFT: BACXCZPP

Ďekujeme!

Malý mystický slovník naučný

Nakladatel: Canopus 2024
https://eshop.canopus.cz/Maly-mysticky-slovnik-naucny–vaz–

Malý mystický slovník naučný byl původně zamýšlen jako soubor vysvětlivek k vlastním knihám o mystice a postupně se Květoslavu Minaříkovi pod rukama rozrostl v populárně naučné dílo. Vysvětluje základní pojmy duchovních nauk a jejich styčné body s různými vědními obory, jako je například psychologie, neurologie, fyziologie, biologie, fyzika nebo chemie. Dále se věnuje různým duchovním, náboženským i filozofickým směrům, a to jak orientálním, tak evropským (hinduismu, buddhismu, józe, mystice, křesťanství a dalším), ale také například astrologii, alchymii, magii aj. Jsou v něm rovněž objasněny základní pojmy a zásady duchovní praxe a také postupy spojené s jejím uskutečňováním včetně problémů, se kterými se lidé při tom setkávají. To vše je vysvětleno ze zorného úhlu praktika, který dospěl k nejvyššímu duchovnímu poznání.

Druhé, rozšířené vydání obsahuje další hesla nalezená v archivu autora a hesla použitá jako vysvětlivky u jeho ostatních knih, která v prvním vydání nebyla zahrnuta. Navíc byl na konec slovníku připojen Dodatek, obsahující jinak zpracované verze některých hesel. Druhé vydání slovníku tak obsahuje přes 1900 hesel, jejichž seznam je pro přehlednost uvedený na konci svazku.

Mezi hesla, která byla do slovníku nově přidána, uvedena v rozšířené podobě nebo doplněna v jiné verzi (v Dodatku), jsou například afinita, amplituda, apercepce, čakra, čétaná, duše, džňána-bhúmiká, elektrofyziologie, elektrokinetika, epizoda, gradace, influence, inkarnace, ionizace, karma, katastrofa, konfrontace, kurs, pránájáma, realismus, reinkarnace, roucho šangna, sféry, Tun-men, Ťien-men, Venuše, životospráva aj.

Buddhova slova

Nakladatel: DharmaGaia 2024
https://dharmagaia.cz/kniha/buddhova-slova/

Systematický úvod do Buddhova učení jeho vlastními slovy v nejstarší, théravádové podobě.

Kniha je rozdělena do deseti tematických kapitol a odhaluje před námi plný rozsah Buddhova učení, od rad laickým žákům k rodinnému životu a manželství až po detailní instrukce k meditativní cestě vhledu a osvobození se od všeho utrpení. Každá kapitola je doprovázena vysvětlujícím komentářem, který uvádí jednotlivé texty do kontextu a nabízí podrobnější vhled do významu a praktické aplikace těchto nauk. Řazení kapitol odhaluje Buddhovo poselství postupně, od jednoduchého k obtížnějšímu, od základních témat k hlubokým.

Bhikkhu Bodhi tímto přístupem činí komplexní a někdy obtížně srozumitelná učení pochopitelnější, aniž by narušil jejich hloubku či duchovní podstatu. Kniha se dotýká jak teoretických aspektů buddhismu, tak i praktických rad, které mohou čtenáři pomoci na cestě osobního růstu a meditace.

Vybral a průvodním komentářem opatřil mnich amerického původu Bhikkhu Bódhi. Předmluvu napsal J. S. dalajlama. Přeložil Libor Válek.

Buddhovo učení vzniklo podobně jako ostatní duchovní učení jakožto odezva na omezení spočívající v samém jádru lidské existence. Co však jeho učení odlišuje od ostatních přístupů, je přímost, úplnost a nekompromisní realismus, s jakým na toto omezení pohlíží. Buddha nám nenabízí nějaké utišující prostředky, které nechávají chorobu ležící pod povrchem netknutou, nýbrž sleduje naši existenciální chorobu až k jejím vytrvalým a zničujícím základním příčinám a ukazuje nám, jak je úplně vykořenit. (…)

Dhamma není tajné či esoterické učení, ale učení, které „září a je hlásáno otevřené“. Nevyžaduje slepou víru v autoritativní písma, v božská zjevení či neomylná dogmata, ale zve ke zkoumání a odvolává se k vlastní zkušenosti jako k nejvyššímu kritériu pro posouzení své platnosti. Je to učení, které se zabývá vznikem a zánikem strasti, tedy jevy, které lze pozorovat v naší vlastní zkušenosti. Neustanovuje dokonce ani Buddhu jako nezpochybnitelnou autoritu, ale zve nás, abychom vlastním zkoumáním rozhodli, zda si plně zasluhuje naši důvěru. A konečně nabízí také postup, kterým můžeme učení ověřit, a tak nalézt sami nejvyšší pravdu.

Tibetská kniha mrtvých

Nakladatel: DharmaGaia 2024
https://dharmagaia.cz/kniha/tibetska-kniha-mrtvych/

„Starobylý vzácný text, po staletí ukrytý jako poklad nauky, odhaluje tajemství, jak dobře žít, dobře umřít a dobře se znovu narodit.“

Soubor textů Velké vysvobození prostřednictvím naslouchání v bardech, známější jako Tibetská kniha mrtvých, je považován za jednu z nejvýznamnějších tibetských literárních a filosofických písemností. Obsahuje detailní a přesvědčivé popisy posmrtného stavu (bardo), doprovázené výkladem buddhistických meditací, které mohou zcela proměnit dosavadní zkušenost našeho běžného denního života. Kniha rovněž nabízí rady, jak umírajícím pomoci na jejich cestě, a může být i inspirací k tomu, jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou blízkého člověka.

Na překladu spolupracovali významní současní mistři tibetského buddhismu, včetně J.S. Dilgo Khjence Rinpočheho a J.S. dalajlamy, jenž napsal úvodní filosofický komentář. Součástí knihy je také rozsáhlý výkladový slovník a podrobný poznámkový aparát. Vzniklo tak „výjimečné dílo“, věrně reprodukující hluboké vhledy a záměry původního textu.

Nejproslulejší a mimo Tibet pravděpodobně nejčtenější dílo tibetské literatury… teď je ve své nejvytříbenější a nejúplnější podobě k dispozici v tomto skvělém novém překladu. (Bryan J. Cuevas, Tricycle)

Napsal Padmasambhava, objevil tertön Karma Lingpa.
Z tibetštiny do angličtiny přeložil Gyurme Dorje, z angličtiny do češtiny Alexandr Neuman.
Editoři Graham Coleman a Thubten Jinpa
Úvodní komentář Jeho Svatosti 14. dalajlamy

Buddhistická pokladnice

Nakladatel: Palm knihy 2024

https://www.palmknihy.cz/ekniha/buddhisticka-pokladnice-409878

Náš drahý přítel pan Holeček vydal své skvělé buddhistické překlady ve formě e-knihy.


Buddhistická pokladnice – obsah knihy: (Překlady buddhistických textů od Jaroslav Holeček) Buddha: Vytříbenost (Sukhamála sutta) Buddha: Milující laskavost (Anguttara-nikája) Buddha: Závislosti (Anguttara-nikája) Buddha: Výklad karmy (Karma vibhanga) Déva (Princeton Dictionary of Buddhism) Henepola Gunaratana: Džhány (Podrobný popis buddhistické metody vnorů) Marpa: Jak brát smrt jako přítele D. Neelová: Různé druhy morálky (Zasvěcenci a zasvěcování v Tibetu) D. Neelová: Pronásledování imaginárními démony (Voyage et aventure l´esprit) Lama A. Yongden: Jak Tibeťané čelí smrti D. Neelová: Úvahy o buddhistické duchovní disciplíně (Záznam přednášky) Nágardžuna: Disciplína neboli morálka (kapitola z Mahápradžňápáramitá šástry) Nágardžuna: Dopis příteli Šrávakové (O Buddhových žácích) Hakuin Zendži – Zenová nemoc Kumáradžíva: Stručné vysvětlení meditačních metod (60 stran) Sundarananda (populární buddhistický příběh) Daniel Odier: Meditační techniky Gampopa: Pomíjivost (kapitola z Gampopova Drahocenného šperku osvobození) Milující laskavost a soucit