Vyvstání víry v mahájánu

Téma: Vyvstání víry v mahájánu
Místo: Sklenářka (sklenarka.cz)
Datum: 19.-28.5. 2023

Bhante přednášel na téma traktátu Vyvstání víry v mahájánu. Bhante nedávno přeložil tento traktát do češtiny. Kniha se připravuje k vydání.

Bhante se také při přednáškách odkazoval na text „Všímavost dýchání“ ze spisu Šrávakabhůmi (Stadia žáků) od Asangy, který přeložil z tibetštiny a sanskrtu B. Alan Wallace. Prosíme, používejte tento text jen pro doplnění k poslechu přednášek. Text není určen k volnému šíření. Do češtiny přeložila tento text naše milá přítelkyně Hanka, za což ji velmi děkujeme. Je to pracovní překlad pro základní orientaci pro ty, kteří nemluví anglicky.
Anglický text
Český text

Audio nahrávky přednášek: stáhnout nebo archive.org

Awakening Faith in the Mahayana

Theme: Awakening Faith in the Mahayana (Mahāyāna śraddhotpādaśāstra)
Place: Buddha Pada (buddhapada.in), Kalimpong, India
Date: 13th – 22th Jan 2023

Audio: Download or Archive.org
Note: Recording from morning 20th failed.
Text: Mindfulness of Breathing is an extract from Asanga’s Shravakabhumi (Stages of Disciples), translated from Tibetan and Sanskrit by B. Alan Wallace. Please use this text only to supplement listening to the lectures. The text is not intended for free distribution.

We thank Buddha Pada and Br. Tenzin for their kindness and sharing these great lectures.


Retreat with Bhante Dhammadipa: The Study of Mahayana Shraddhotpada Shastra (Attributed to Ashvaghosha)

In the Mahayana tradition, one is encouraged to combine Shamatha and Vipassana even before realizing the Ultimate Reality. In the non-dual tradition, Shamatha is the base for the penetration of the non-dualistic nature of the mind. This penetration is done either on the Alaya tradition, or on the basis of the Buddha-nature tradition. Both are traced back to the teachings of the Bodhisattva Maitreya.

In this course, Bhante Dhammadipa will explore Shamatha practice from the point of view of Buddha-nature (Tathagatagarbha), explained with reference to Alaya or store-consciousness. We will discover meditation as the base for insight into the non-dual nature of mind, the mind which is pure and always present, and the application of this method in understanding not only the Zen tradition, but also Tibetan Vajrayana (Dzogchen / Mahamudra).

The Awakening of Faith in Mahayana is a text attributed to Ashwaghosha, who was clearly a Shravastivada poet and philosopher. In the Chinese tradition this text is widely studied as the philosophical foundation of the Zen tradition, and it is also related to the Pure land tradition.

Výklad textu Všímavost dýchání od Asangy

Téma: Výklad textu „Všímavost dýchání“, výňatek ze spisu Šrávakabhůmi (Stadia žáků) od Asangy
Místo: Sklenářka (sklenarka.cz)
Datum: 14. – 24. 4. 2022

Text „Všímavost dýchání“ je výňatek ze spisu Šrávakabhůmi (Stadia žáků) od Asangy, který přeložil z tibetštiny a sanskrtu B. Alan Wallace. Prosíme, používejte tento text jen pro doplnění k poslechu přednášek. Text není určen k volnému šíření. Do češtiny přeložila tento anglický text naše milá přítelkyně Hanka, za což ji velmi děkujeme. Je to pracovní překlad pro základní orientaci těch, co nemluví anglicky.
Anglický text
Český text

Chybí dvě nahrávky s otázkami. Doplníme je později.

Nahrávka: stáhnout nebo archive.org